Nagyon bejöhet Orbán Viktor legújabb terve – új időszámítás veheti kezdetét
A nehéz esztendők után idén új erőre kaphat a magyar gazdaság, és az életszínvonal ismét dinamikusan emelkedhet.
A tavalyi év hasonló időszakához képest 3,5 százalékkal, az előző negyedévhez képest 1,1 százalékkal nőtt a GDP a KSH gyorsbecslése szerint. Legutóbb 2006 negyedik negyedévében volt hasonló mértékű éves GDP-emelkedés. Az elemzők legfeljebb 2,7 százalék körüli növekedést prognosztizáltak.
Magyarország bruttó hazai terméke 3,5 százalékkal nőtt az idei első negyedévben az előző év azonos időszakához viszonyítva a Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön közölt első gyorsbecslése szerint. A növekedés a KSH értékelése szerint elsősorban az ipar és az építőipar bővülésének köszönhető.
A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint 3,2 százalékkal nőtt a GDP január-márciusban 2013 első negyedévéhez képest, míg az előző negyedévhez képest 1,1 százalékkal emelkedett. Pozsonyi Pál, a KSH főosztályvezetője az adatok ismertetésekor elmondta, hogy legutóbb 2006 negyedik negyedévében volt hasonló mértékű éves GDP-emelkedés.
Londoni pénzügyi elemzők jóval 2 százalék feletti GDP-bővülést vártak az idén január-márciusra éves összevetésben, a Capital Economics közgazdászai például 2,7 százalékos ütemre számítottak.
Közleményében az NGM üdvözölte, hogy az adatok nyolcéves rekordot jeleznek a gazdasági növekedésben és jelentősen meghaladják a piaci várakozásait. Az NGM kiemelte, hogy –bár a nemzetközi adatokat csak később hozzák nyilvánosságra – az előzetes információk alapján Magyarország ezzel a teljesítménnyel az Európai Unió és a régió élvonalába tartozik.
A kiugró növekedéshez legerőteljesebben továbbra is a termelő szektorok járultak hozzá. Jelentősen bővült mind az ipar, mind az építőipar kibocsátása. Emellett a szolgáltató szektor is egyre nagyobb mértékben támogatta a növekedést.
A szolgáltatások és a fogyasztás élénkülése egyaránt segítette a kereskedelem bővülését. A kedvező turisztikai adatok a vendéglátásra, az ipari termelés emelkedése pedig a szállítás ágazatra hatott kedvezően. A régóta gyengélkedő pénzügyi szektor teljesítményét számottevően javították az EXIM Bank és a jegybank hitelprogramjai – elemezte az NGM.
Az előző két negyedévben kibontakozó növekedés egyre határozottabban egy kiegyensúlyozottabb, egészségesebb szerkezetű gazdaságot jelez, ami abból látszik, hogy a jelentős exporttöbblet mellett a belső kereslet is komoly húzóerőt jelentett – olvasható az NGM kommentárjában.
A minisztérium rámutatott arra is, hogy a növekedés gyorsulása mellett az egyensúlyi mutatók tovább javultak: a folyó fizetési mérleg masszív többletet mutat, az államháztartási hiány továbbra is 3 százalék alatt maradt. Az erőteljes növekedés tényezői között az NGM külön kiemelte a háztartások fogyasztását, amit a foglalkoztatottság bővülése mellett a kedvező inflációs folyamatokon keresztül a reáljövedelmek emelkedése is támogatott. Másrészt a beruházási dinamika erősödése figyelhető meg, ami elsősorban a vállalati szektor növekvő aktivitásával, illetve az uniós források gyorsuló felhasználásával függ össze.
A gazdasági gyarapodás a munkaerőpiacra is kedvezően hat, amit jól szemléltet, hogy a foglalkoztatottak száma tovább bővült, egy év leforgása alatt 260 ezer ember tudott új munkát találni. A kedvező munkaerő-piaci folyamatokhoz a versenyszféra is egyre jelentősebb mértékben járul hozzá – állapította meg az NGM.